Czym jest mikrochip? Mikrochip to niewielki układ scalony zawierający unikalny 15-cyfrowy numer mający na celu identyfikację zwierzaka. Innymi słowy to odpowiednik naszego dowodu osobistego. Czy warto zaopatrzyć naszego pupila w taki dowód osobisty? Odpowiadamy – bezwzględnie TAK. Dlaczego ? Dlatego, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak nasz nawet najbardziej spokojny i posłuszny pies zachowa się w danej sytuacji, a kot nie wykorzysta chwili nieuwagi i nie wybierze się na spacer po okolicy. Czasem wystarczą ułamki sekund i na skutek różnych okoliczności, czy nawet działania osób trzecich zwierzę ginie. Obserwując portale ogłoszeniowe nie trudno zauważyć, że obecnie giną nie tylko psy, ale i w naszym odczuciu przerażająca liczba kotów. Jakie uczucia towarzyszą zaginięciu zwierzęcia, wie tylko ten kto tego doświadczył – i tego żadnemu właścicielowi nie życzymy. Apelujemy – bądź przewidujący. Mikrochip nie da nam 100% pewności, że zaginione zwierzę się odnajdzie, ale zdecydowanie zwiększa szanse na jego powrót do domu. Co daje mikrochip? Do unikalnego numeru przypisane są podstawowe informacje o zwierzęciu (rasa, imię, umaszczenie, znaki szczególne, itp.) oraz dane właściciela (imię i nazwisko, numer telefonu). Dzięki specjalnemu czytnikowi można sprawdzić czy zwierzę posiada mikrochip, a jeśli tak po unikalnym numerze dotrzeć do właściciela. Wszystko wydaje się proste… Jest jednak pewien haczyk!
Aby mikrochip spełniał swoją rolę MUSI ZOSTAĆ ZAREJESTROWANY W JEDNEJ Z BAZ IDENTYFIKACYJNYCH. Najpopularniejsze to Safe Animal i Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Z reguły rejestracji dokonuje lekarz weterynarii wszczepiający mikrochip lub w przypadku zwierząt bezdomnych instytucje (schroniska, fundacje, stowarzyszenia), pod opieką których zwierzę się znajduje. O czym właściciel powinien pamiętać? O tym, żeby zapytać w jakiej bazie mikrochip zostanie zarejestrowany, po jakim czasie dane w bazie będą widoczne. Następnie należy sprawdzić czy faktycznie chip jest zarejestrowany i czy wszystkie dane są poprawne. Nie zapominajcie również o konieczności aktualizacji danych, gdy te ulegają zmianie. BEZ REJESTRACJI mikrochip staje się bezużyteczny.
Naszego pupila możemy zarejestrować przez cały rok w większości lecznic czy gabinetów weterynaryjnych. Usługa jest płatna – z reguły jest to koszt kilkudziesięciu złotych. Co raz częściej też organizowane są akcje bezpłatnego chipowania zwierząt właścicielskich, mające na celu zapobieganie ich bezdomności.
NIE ZWLEKAJ, ZABEZPIECZ SWOJEGO PUPILA!
SPRAWDŹ CZY TWOJE ZWIERZĘ POSIADA ZAREJESTROWANY MIKROCHIP!
Prosimy o udostępnienie, informowanie rodziny, przyjaciół, sąsiadów – my też możemy mieć swój udział w zapobieganiu bezdomności zwierząt.
Dziękujemy <3